Také si toho na sebe berete moc?

Snažíte se stíhat vše, co si naplánujete? Chcete všem vyjít vstříc? Jak poznáte, že už je toho na vás moc a potřebuje zvolnit? Dost často vám to ukáže vaše tělo, když si nutnost zvolnění nepřiznáte v hlavě. Nejen nadváhou…

Moje tělo má skvělou taktiku, abych poznala, že už mám svoje přetížení řešit. Dostanu vysokou horečku.  Dřív jsem to přičítala jednodenní viróze, ale tahle horečka je jiná. Nikdo ji ode mě ještě nechytil, a to je v naší pětičlenné rodině netypické. Také je zvláštní tím, že si při ní přesně uvědomuju své vnitřní dilema. S horečkou nebojuju, ani necítím potřebu s ní bojovat.

Naposledy jsem tuhle horečku měla před měsícem. Horečka mi stoupala ke 39 stupňů, ale já zůstala úplně klidná. Ještě jsem zvládla upéct rodině pizzu. Pak jsem si lehla do postele a v hlavě mi jako pingpongový míček skákala otázka, která mě už několik dní trápila. Cítila jsem, jak moje tělo hoří, ale mysl jsem měla naprosto čistou. Odpověď na těžkou otázku přišla rychle a jednoznačně.

Pouto mezi mojí myslí a tělem vnímám v posledních letech hodně intenzivně.  A jejich spojení plně důvěřuji, takže jsem nepochybovala o správnosti rozhodnutí. V tu chvíli jsem pocítila úlevu, i když mi hlava díky vysoké horečce začala pěkně třeštit.

Zajímavé bylo, že jsem měla i v tomto stavu chuť si číst. Otevřela jsem knihu, kterou jsem měla na nočním stolku. Heidi Halvorson ve své knize „Jak na úspěch“ popisuje, které cíle nás dělají skutečně šťastné. Že nejvíce jsou lidé šťastní, pokud si stanovují cíle, které jim umožňují se samostatně rozhodovat, uspokojují potřebu vztahů a osobního růstu. Naopak cíle, u kterých očekáváme v první řadě ocenění nebo peníze, nás šťastné ve skutečnosti nedělají. V tu chvíli mi to do sebe zapadlo, jako víte co na hrnec.

Začala jsem pracovat na projektu, který mě čímsi stresoval a musela jsem se do něj nutit. Když jsem si přečetla kapitolu o cílech, musela jsem si přiznat, že mým primárním cílem bylo právě něco dokázat, především sama sobě. Už mi bylo jasné, proč jsem vnitřně cítila, že nový projekt není správná cesta a proč jsem se v horečce intuitivně rozhodla projekt odložit. Dostavil se takový ten úlevný pocit, že vše je, jak má být.

Je tu ještě jedna věc. Syndrom perfektní ženy…

Chci být perfektní matka, perfektní partnerka, vynikající podnikatelka a tak bych mohla pokračovat.  Ani tyto cíle si podle Heidi Halvorson nestanovuju úplně šťastně. Co to znamená, být perfektní? A mohu pocitu, že jsem perfektní vůbec někdy dosáhnout?

Jeden příklad za všechny

Když se mi narodila první dcera, byla jsem odhodlaná být tou nejlepší matkou. Co si budeme povídat, realita prvních dní s uplakaným miminkem mě naprosto usadila. Když jsem nervózní a vyčerpaná popáté v noci vstávala a druhý den nezvládla uvařit oběd, připadala jsem si všelijak, ale rozhodně ne dost dobrá.

Dnes už mám dvě děti a ani dnes nejsem perfektní matka. Ale za kritické sebehodnocení si mohu sama.Díky tomu, že jsem si v hlavě vytvořila nereálný obraz perfektní matky. Tedy ne sama, v tomto případě mi dost pomohla reklama a celkově vše, co jsem si s mateřstvím v hlavě spojila.

Perfektní matka v mé hlavě, to je ta úžasně nalíčená žena bez kruhů pod očima, která se v reklamě na plenky raduje, že její děťátko spí, i když je úplně počůrané. To moje plakalo i naprosto suché a čerstvě napapané. Možná byl pláč dítěte projev mého vnitřního tlaku…

Dnes už se na sebehodnocení umím naštěstí podívat i jinak. A stále častěji si jiný úhel pohledu zvědomuju. Když se ohlédnu za uplynulými devíti lety, vidím ohromný pokrok. Děti mě dokonale změnily. Jsem chytřejší, trpělivější, důslednější i vlídnější než dříve.  A když si položím ruku na srdce, mohu čestně říct, že jsem dělala maximum toho, co jsem v danou chvíli dokázala. Jasně, dnes bych spoustu věcí udělala jinak, ale ovlivním tím něco? Minulost těžko. Z poučení čerpám TEĎ.

Vyčítat si, že nejsem perfektní, je blbost.

A řekněte si to i vy.

"Být perfektní je blbost."

Neustálé výčitky vás stejně nikam neposunou.

To je velký boj, zejména nás žen. Boj se snahou být perfektní ve všech rolích. Jak v těch s ženskou energií– být dobrou matkou, hospodyní, partnerkou, kamarádkou, tak v těch s mužskou energií– vydělat peníze, být soběstačná a úspěšná.

Není toho na nás příliš mnoho? Neklademe samy na sebe zbytečně vysoké nároky?
Pojďte se více radovat z toho, jak se posouváte kupředu, jak jste každým dnem zkušenější.  Nebo se můžete dál hnát přes svoje limity za vidinou ideální ženy, kterou chcete být. Máte volbu. Vaše tělo vám napoví.

Stejně tak to mají ženy, když se ženou za štíhlou postavou podle ideálů vytvořených kulturou, ve které žijeme. Často navzdory vlastním možnostem a tužbám. Zkuste na to jít i jinak a s ohledem na záškodníky ve vaší hlavě.

Co si z článku odnášíte? Pár tipů na závěr.

  • Naslouchejte znamení, že je toho na vás moc. Hledejte řešení.
  • Když si stanovuje cíle, zeptejte se sama sebe, jestli vám jde o to, abyste zlepšila vztahy, svoji vůli rozhodovat se a růst. Nebo vám jde o ocenění a bohatství. Teď už víte, které cíle vás udělají šťastnou. A štěstí je otázkou volby.
  • Také se sprášíte za každou věc, která se vám nepovede a drobné i velké úspěchy berete jako samozřejmost? Pak se nemůžete divit, že jste častěji mrzutá než šťastná.
  • Udělejte si takové fér zúčtování. Připomeňte si, co se vám povedlo a pochvalte se. Ne, není to samozřejmost. Do každého drobného úspěchu jste dala kus sebe a ten potřebuje ocenit. A neúspěchy? Ty patří do života. Jak jinak přijdete na to, jak uspět v tom, po čem toužíte?

Zasloužíte si, abyste byla šťastná ve svém těle.

Lucka

"Pomáhám ženám, aby byly šťastné ve svých tělech. Jsem koučka a poradkyně vyznávající celostním přístup mysl-tělo." Více o mně v příběhu tady.

Nabízím individuální konzultace a koučování. Více o konzultacích tady.

Jsem autorkou e-booku "Sedmero záškodníků na cestě k vysněné postavě", který vede ženy k překonávání nesnází při hubnutí. Více o e-booku tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zjistěte, které kroky vás dovedou k vysněné postavě.

  • Nejčtenější články
  • Kategorie
  • Jsem i na Facebooku