Stydíte se nahá? O čem to svědčí?

Uznávám, otevírám dost choulostivé téma, ale cítím, že je pro otázku ženské spokojenosti hodně důležité.

Dovedly mě k němu hned dva zážitky během jednoho týdne.

Ten první se odehrál v dámských sprchách v kempu u Máchova jezera. Když jsme přišli s dětmi do sprch, bylo tam několik mladých dívek. V okamžiku, kdy nás uviděly, se zakryly ručníky, abychom je nespatřily nahé. U pubertálních dívek jsem takovou reakci chápala. Sama mám osmiletou dceru, která už si více než rok úzkostlivě střeží svoji intimitu. Mají to tak i dcery mých kamarádek.

A pak jsou tu naši malí kluci, kteří naopak využijí každou příležitost ukázat nám nebo veřejnosti svou „mužnost“. Že by to měli kluci úplně jinak? Vraťme se teď ale do dámských sprch.

Všimla jsem si totiž, že se i starší ženy schovávají a nahota jim nedělá dobře. V hlavě mi vrtala otázka proč. Jestli je to kvůli tomu, že si hlídají vlastní intimitu nebo se za svoje nahé tělo stydí. Ale zeptejte se… 🙂 Já jsem popravdě svoji nahotu nevnímala vůbec. Mým úkolem bylo vykoupat sebe i dvě děti během 5 minut, co tekla teplá voda. Miluju výzvy.

Druhý zážitek se odehrál v solných lázních v Gmündu. V Saunovém světě, kde je možný vstup pouze bez plavek, stála mladá dívka. Nervózně, pečlivě zabalená do ručníku, přešlapovala u bazénu. Bylo zjevné, že ohromně touží vlézt do teplé vody, ale stydí se sundat ručník. Přestože nahota na tomto místě nebyla nijak výjimečná ani pobuřující.


Úplně jsem ji chápala. Když jsem byla na tomto místě s kamarádkami před sedmi lety poprvé, měla jsem zpočátku také zábrany a styděla jsem se, stejně jako moje kamarádky.

Tehdy se nám uklízečka snažila vysvětlit, že ve vířivce nemůžeme být v plavkách. Německy jsme nerozuměly, takže až při jejím „no bikini“ jsme pochopily, že máme průšvih. Chtě nechtě jsme se vysvlékly, zahalily do ručníků a mapovaly situaci. Po chvíli, když jsme pochopily, že nahota je tam běžná a nikdo se nestydí, svoje zábrany jsme odhodily. Panoramatická sauna, saunové rituály, výhled na malé jezero… Ani nemohu popsat, jaká idylka to byla, a popravdě jsem na tento zážitek celé ty roky vzpomínala.

Téhle blonďaté české dívce, které mohlo být okolo 17 let, se to také podařilo. Překonala zábrany a do vody vlezla. Tedy stylem, že ručník odhodila až v poslední chvíli, než dopadla do vody. Bylo vidět, že má radost a užívá si bazén se slanou vodou. Po nějaké době její rodiče z bazénu odešli a ona v bazénu zůstala. Otočila se směrem k okraji bazénu, schoulila se a doslova ztuhla. Bylo cítit, že je v koncích. Že nemá odvahu z bazénu vylézt. Po čase se rodiče vrátili. Maminka ji přesvědčovala, ať z bazénu vyleze, že jí ručník podrží a hned ji zakryje, ale ona to zarytě odmítala. Bylo mi jí líto. Viděla jsem, jak trpí. Jak bojuje sama se sebou. Měla jsem chuť za ní jít a pomoci, ale jak? Cítila jsem, že teď opravdu netouží s nikým mluvit, natož se nechat koučovat. Haha. Poté, co ji maminka přišla přesvědčit podruhé a tatínek už se lehce zlobil, dívka neunikla pohledu nikoho z přítomných. Asi 15 lidí se na ni dívalo a čekalo, co se bude dít. Je to tak.

Čeho se bojíme, to přitahujeme.

Teď bylo naprosto jisté, že neunikne pohledu nikoho z přihlížejících, až bude z vody vylézat. Ještě to pěknou chvíli trvalo, než sebrala odvahu a vylezla tak, že si ručník omotala ještě v bazénu.

Tohle by byla úsměvná historka (pro všechny kromě hlavní aktérky). Pro mě to bylo zajímavé z jiného pohledu. Byl to velký kontrast k tomu, jak k nahotě přistupovali ostatní ženy i muži v Saunovém světě.

Žádná žena, včetně mě, neměla dokonalé tělo. Jedna měla široké boky, druhá větší bříško, třetí povolená prsa, jiná malá prsa, prakticky všechny celulitidu… Ale všechny spojovalo jedno.  Za svoje nahé tělo se zjevně nestyděly.

Tyhle ženy možná nebyly dokonalé navenek, ale cítila jsem jejich vnitřní vyrovnanost. Měly příjemný úsměv, byly uvolněné, užívaly si saunové ceremoniály i relax na lehátku. Zkrátka tyhle ženy vypadaly dokonale a já se mezi nimi cítila příjemně.

Ptala jsem se sama sebe, čím se tyto ženy liší od ostatních z té obrovské skupiny žen, které se za své tělo stydí, ať už z jakéhokoliv důvodu. A to nejen před cizími lidmi, dalšími ženami, ale často i před svým partnerem, nebo dokonce samy před sebou.

Ženy byly v průměru o hodně starší než zmiňovaná dívka. Je to moudrostí, která s věkem přichází?

Ženy byly v průměru o hodně starší než zmiňovaná dívka. Je to moudrostí, která s věkem přichází?

Řekla bych, že k přijetí vlastního těla takového, jaké je, zajisté potřebujeme i moudrost. Výzkumy navíc potvrdily, že starší lidé dokážou lépe chápat své emoce, vnímat je a pracovat s nimi. Na druhou stranu dokážeme se svojí myslí pracovat efektivně už v mládí, takže mi přijde škoda na moudrost čekat do důchodového věku.

Saunový svět byl výjimečný ještě z jednoho důvodu. Měla jsem tam pocit, že se nikdo s nikým neporovnával ani nehodnotil ostatní. Ženy si nestěžovaly na svoje špeky. Sebevědomě a s úsměvem četly knihy, slunily se, koupaly. K sebekritice a studu za vlastní tělo zaručeně napomáhá právě srovnávání s ostatními. Ženu k neutuchající sebekritice dokáže na dlouhé roky odsoudit jediná blbá poznámka k postavě od kohokoliv. Ještě více, pokud je od partnera. To je realita.

V čem se rozhodně ženy v Saunovém světě nelišily od zbytku populace, byly proporce. Nebyly super štíhlé, neměly perfektní tělo z módních časopisů, takže dokonalost těla rozhodně není podmínkou k jeho přijetí.

O čem tedy svědčí, když se stydíte nahá? Přiznám se, že jednoznačnou odpověď nemám. Část bude daná ochranou vlastní intimity. Vždyť každá druhá reklama na billboardu dělá z ženského těla lacinou věc. Pro mě osobně je to opravdu smutné. Velkou část ale nepochybně tvoří ženy, které se ve svém těle dobře necítí, a proto se za něj stydí. Vždyť to je hlavní smysl mého projektu. Pomoci ženám, aby se ve svém těle cítily dobře a v kombinaci s dalšími faktory dokonce šťastně. Napadá vás jiný důvod, proč se ženy za svoje nahé tělo stydí?

(říjen 2018) Doplnění a rozřešení… Na nedávné přednášce o neurovědě doktor psychologie definoval stud jako nepřijetí sama sebe. Pak ještě více dávají smysl tipy, které máte dále.

Co tedy můžete udělat vy pro to, abyste dokázala přijmout svoje tělo takové, jaké je? Hned mě napadá pár tipů:

  • Zaměřte pozornost na to, co se vám líbí. Tam, kam směrujeme pozornost, tam to roste. Pokud si zoufáte nad faldíky, jen porostou. Pokud vidíte to krásné (a opravdu KAŽDÁ z vás má svoji krásu), roste vám sebevědomí a to vám dává sílu přijímat se nebo měnit, co změnit chcete.
  • Pokud nestačí snaha o sebepřijetí, udělejte změny, aby se odraz v zrcadle přiblížil vaší představě. Pozor, ověřte si, že je vaše představa realistická. Příklad: Pokud chcete žít normální život, nedávejte si za vzor fitness modelky.
  • A pokud se rozhodnete pro změnu, pamatujte, že není malých změn. Že i malá změna v jídle, cvičení nebo myšlení může mít obrovský dopad na váš život. Úspěšná malá změna dodá příval energie využitelnou na další změnu. A tak dále. Říkám tomu lavina změn. Až dojdete jednoho dne do stavu, kdy nebudete chtít měnit nic dalšího, anebo budete s radostí měnit a vylepšovat až do konce života.
  • Připusťte si, že máte právo přijmout svoje tělo takové, jaké je. Zvlášť, pokud pro něj děláte vše, co je ve vašich momentálních silách. Kritiku si zaslouží nerudný šéf, ne vaše tělo, které se pro vás snaží udělat jen to nejlepší.
  • Vykašlete se na srovnávání. To, že je žena krásná, neznamená, že je šťastná. Každá má svoje přednosti i starosti. Zaměřte se na ty své.
  • Mám pro vás ještě jeden cestovatelský tip. Jeďte si užít nádherný relaxační den do Gmündu. Uvidíte, že i s postavou, kterou by někdo hodnotil jako nedokonalou, můžete být sebevědomá a spokojená.

Poznáváte se? Do které skupiny se řadíte – nahotinky stydlínky, nebo sebepřijímající?

"Pomáhám ženám, aby byly šťastné ve svých tělech. Jsem koučka a poradkyně vyznávající celostním přístup mysl-tělo." Více o mně v příběhu tady.

Nabízím individuální konzultace a koučování. Více o konzultacích tady.

Jsem autorkou e-booku "Sedmero záškodníků na cestě k vysněné postavě", který vede ženy k překonávání nesnází při hubnutí. Více o e-booku tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zjistěte, které kroky vás dovedou k vysněné postavě.

  • Nejčtenější články
  • Kategorie
  • Jsem i na Facebooku