Jak jsem se zbavila závislosti na vážení

O víkendu jsme byly s kamarádkami omrknout nové bydlení. Naše stará parta, nádherný kraj, hodné děti, tolik chutného jídla a pití. Zkrátka víkendová idylka.

Pokaždé, když jsem přišla do koupelny, můj pohled upoutala jedna věc, ke které mám takový rozporuplný vztah. Váha. Nenápadně vykukovala zpod umyvadla a rušila moje naprosto bezstarostné rozpoložení. Pohled na váhu okamžitě vyvolal touhu si na ni stoupnout a zjistit, kolik teď vážím. Vždy jsem tuhle myšlenku okamžitě zamítla s argumentem, že jsem zrovna najedená nebo mám mokré vlasy. Jako by na tom tak záleželo.

Při klábosení s holkami se ukázalo, že nejsem jediná, kterou tenhle měřicí přístroj tak neodolatelně vábí. I kamarádky mi potvrdily, že je váha láká jako magnet. Když se pustí do hubnutí a váha dostatečně rychle neklesá, zcela ztrácí motivaci.
Shodou okolností jsem stejné téma řešila i následující den při koučování. Ta zatracená váha. Moc dobře víme, že je to jen číslo, které není jediným určujícím znakem našeho života, přesto nám na výsledku tolik záleží.

Úplně jsem zapomněla, jak velké téma to je. Na váhu jsem nestoupla už minimálně půl roku, protože je mi úplně fuk, co mi ukáže. Tedy stoupla jsem na ni teď, když jsem fotila ilustrační fotky k článku. 🙂 A musím říct, že číslo, které jsem na váze viděla, ve mně nevzbudilo žádné emoce. Svoji váhu dnes posuzuji jinak. Vážně. Sama bych tomu ještě před dvěma roky nevěřila. Ta touha stoupnout si na váhu, když ji zahlédnu, to je jen pozůstatek hlubokého návyku z minulých dob.

Prožila jsem období, kdy jsem se vážila i několikrát denně. Skákala jsem až do stropu, když váha ukazovala číslo, které jsem chtěla. Bylo mi do pláče, když jsem viděla číslo větší. Byla jsem otrokem svojí váhy. Zpětně to vidím jako absolutně nesmyslné. Ale to je život. Až zkušenosti aj.

Proč je pro nás váha tak důležitá? Jde o to nejjednodušší měřítko, podle kterého posuzujeme svoji postavu. Buď máme víc, méně, nebo stejně. To má náš mozek rád. Jednoduchost a jistotu. Navíc váhu snadno ovlivníme. Dáme si půst, vezmeme projímadlo a šup, máme o dvě kila méně. Jupí. Na další dva dny máme o spokojenost vystaráno.

Zvážit se je opravdu jednoduché a číslo na váze jednoznačné. To má naše hlava ráda.

O něco pokročilejší technika je měření obvodu partií, o které nám jde.

Před nedávnem se mi svěřila kamarádka, se kterou cvičím, že se zvážila a zjistila, že jí už váha neklesá. Výsledek se jí nezdál, protože se cítila lépe, a dokonce si musela koupit menší kalhoty. Změřila se a zjistila, že má o 7 cm v pase méně! Naprosto úžasný výsledek, který potvrzoval to, co sama cítila. Tuk z rizikových partií mizí a díky tomu se cítí lépe. Důkaz, že váha kecá.

Hodně žen se mě ptá: Jakto, že teď svoji váhu neřešíš? Jak toho dosáhnout?

Můj víkendový zážitek oživil vzpomínky na sledování váhy a ukázal, že mnoho žen stále upíná svoji pozornost na jediné číslo. Přimělo mě to nad těmito otázkami přemýšlet.

Jakto, že teď svoji váhu neřeším?

Váze nevěřím, protože je často úplně mimo.

Sama jsem se o tom utvrdila, když jsem začala se silovým cvičením. Váha stoupala, přestože moje postava byla hezčí a oblečení mi bylo volnější. Méně neznamená lépe. I vy určitě moc dobře víte, že svaly jsou těžší než tuky.

Změnila jsem se a spolu s tím i svůj vztah k vážení.

Ještě zásadnější důvod vidím v tom, že se mi změnily hodnoty. Nejprve jsem studovala instruktora fitness, výživu. Tyhle obory mě spíše utvrzovaly v tom, že je postava a váha důležitá.
Pak jsem přesunula pozornost k mysli. Zajímala jsem se o to, jak naše mysl funguje, jak s ní efektivně pracovat. Nadchl mě koučovací přístup. Vše, co jsem se dozvěděla, jsem aplikovala do svého života. Přemýšlela jsem o tom, jaký život chci žít a podle jakých hodnot. Uvažovala jsem, jakou roli v mém životě hraje moje tělo, moje váha. Uvědomila jsem si, že tělo je pro život, jaký chci žít, nesmírně důležité. Zato váha, číslo na displeji, je naprosto nepodstatná.

Ale není to tak, že bych se jednoho rána vzbudila a řekla si: Tak ode dneška se nevážím. Přišlo to postupně s tím, jak jsem si skládala nový život. Přemýšlela jsem o sobě a životě, jaký chci žít. Poznala jsem, co je pro mě důležité. Mluvím o tom i ve video kurzu Jak být šťastná ve svém těle.

Uvedu příklad,jak se změnilo moje přemýšlení o těle.

Co od svého těla chci?

Dříve:Dnes:
Být hubenáBýt zdravá
Být atraktivníMít kondici, abych zvládala péči o domácnost, děti i sportovat
Cítit se v těle dobře a líbit se příteli

Jak toho dosáhnu?

Dříve:Dnes:
DietaRozumný jídelníček
Hodně cvičení3x týdně sport- silové cvičení, běh nebo jóga
Spát alespoň 7 hodin denně

Jak poznám, že se mi to daří?

Dříve:Dnes:
Max. 62 kgVyjdu schody do kanceláře a skoro se nezadýchám (stavte se za mnou a vyzkoušejte 🙂 )
Stále mi sedí oblečení, které ráda nosím
Přítel mi skládá komplimenty

Všimly jste si? Váha ve spojení s mým tělem už nefiguruje. Nevypovídá o ničem z toho, co od svého těla očekávám. To, že naše váha musí začínat určitou číslicí, to je jen v naší hlavě. Tohle nastavení jsem z ní vymazala.

Fajn, takhle to mám já, ale co vy? Co si z toho vzít pro sebe?

7 tipů pro vyrovnaný vztah s váhou

 1. Váha často kecá, nevěřte všemu, co ukazuje.
 2. Váhu ideálně schovejte. Pokud bez ní ještě nedokážete žít, važte se maximálně 2x do měsíce. Výsledek vždy doplňte o přeměření cílových partií.
 3. Nikdy se nevažte před menstruací nebo při ní. To je období, kdy se většina z nás cítí jako velryba a kila navíc jsou jen zadržená voda.
 4. Najděte jiná měřítka než váhu, kterými budete posuzovat výsledky hubnutí nebo svoji aktuální formu.
 5. Zamyslete se nad svými hodnotami. Jakou roli v nich hraje váha? Zvažte, jakou pozornost si váha zaslouží. To je hodně těžké, ale často tady bývá ukryta důležitá část řešení.
 6. Napojte se na svoje tělo. Vnímejte, jak se ve svém těle cítíte. I s pár kily navíc se můžete cítit jako bohyně a vyzařovat energii, která vzbudí obdiv vašeho okolí. Udělejte vše pro to, abyste se ve svém těle cítila dobře už teď. Nečekejte, až zhubnete x kilo.
 7. Také si odpovězte na tyto 3 otázky: Co od svého těla chci? Jak toho dosáhnu? Jak poznám, že se mi to daří?

Podařilo se vám využít tipy? Změnilo se něco? Napište do komentářů svoji zkušenost.

Vím, že změnit přístup k vážení zní neuvěřitelně. Věřte, že je to však možné. Pokud opravdu chcete a zvolíte správné kroky, které sednou právě vám.

Ze srdce vám přeji, ať se ve svém těle cítíte dobře, bez ohledu na to, co ukazuje váha.

Lucie

"Pomáhám ženám, aby byly šťastné ve svých tělech. Jsem koučka a poradkyně vyznávající celostním přístup mysl-tělo." Více o mně v příběhu tady.

Nabízím individuální konzultace a koučování. Více o konzultacích tady.

Jsem autorkou e-booku "Sedmero záškodníků na cestě k vysněné postavě", který vede ženy k překonávání nesnází při hubnutí. Více o e-booku tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Zjistěte, které kroky vás dovedou k vysněné postavě.

 • Nejčtenější články
 • Kategorie
 • Jsem i na Facebooku