5 kroků k naplnění snů

„Ty toho tolik zvládáš,“ slýchám od lidí z mého okolí a přiznám se, že mi to lichotí. Mám ráda výzvy, toužím se posouvat kupředu, miluju naplněný život. Že to jde všechno samo? To zase ne.

I já musím často vystoupit z komfortní zóny a tvrdě pracovat na tom, abych svoje sny, plány a vize dotáhla. Jsem netrpělivá ženská a štve mě, že všechno není HNED. Jsou dny, kdy vidím všechno černě a nevěřím si. Pak se z nepohody vyspím a s energií pokračuju dál. Vím, že tohle k cestě patří.

Je úplně jedno, co je TO, po čem toužíte. Zda chcete do léta pár kilo dolů, naučit se cizí jazyk nebo stejně jako já natočit webinář. Nic z toho se nestane lusknutím prstu, ale postupnými kroky. Podělím se s vámi o 5 kroků, se kterými to vždy nakonec dokážu. Zkuste s nimi postupovat i vy a plnit si svoje přání a sny.

1. Zadejte hlavě cíl

„Chtěla bych být hubenější.“ „Chtěla bych novou práci.“ To jsou zatím pouze přání. Pokud nechcete tiše čekat, zda se to náhodou stane samo, musíte pro to něco udělat.
V prvé řadě je nutné zadat hlavě jasný cíl. Možná to znáte z práce, kde máte milion cílů, a každý musí být 100% SMART. Tedy měřitelný, specifický, s termínem,… Uznávám, příliš mnoho cílů dokáže pořádně znechutit a otrávit.

Jenže tohle není ledajaký cíl. Je to váš cíl, který pro vás něco znamená a stojí za to nad ním více přemýšlet. Proč to rozpitvávat? Vaše hlava potřebuje jasné zadání. Díky tomu nastane úžasná věc. Hlava začne hledat ideální řešení. A to na podvědomé úrovni, tedy i v době, kdy nad řešením aktivně nepřemýšlíte.

Pokaždé, když se pouštím do něčeho nového, cítím vzrušení a zároveň lehkou nervozitu a nechuť. Náš mozek nemá rád neznámé, je to pro něj hrozba. To se projevuje ve formě strachů. „To nezvládnu.“ Abychom překonaly strachy, potřebujeme dát hlavě vidinu lákavé odměny. Zkrátka přesvědčit svoji hlavu, že odměna, kterou naplněním cíle získáme, je větší než hrozby, které teď vnímá.

K tomu pomáhá jedna z technik- VIZUALIZACE. Živě si představujte, jak úžasné to bude, až svého cíle dosáhnete. Pokud chcete zhubnout, představte si, jak jdete s mnohem větší lehkostí na procházku, jak vám skvěle sedí nové oblečení, jak se líbíte sama sobě. Čím barvitěji si to představíte, tím snáze se v mozku spustí pochody, jako by se taková situace skutečně stala. Tím svoji hlavu připravujete na úspěch a vléváte si do žil chuť se za ním vydat.

Svůj cíl si namalujte, vystavte na viditelné místo, ať si ho pravidelně připomínáte.

Můj syn na letní přání stát se záchranářem, dočista zapomněl. Ale při pohledu na tuto fotku v něm opět ožilo. 🙂

Tip k zamyšlení:

Je to hřejivý pocit, když se vám něco podaří. Ještě větší radost zažijete, když z toho bude mít prospěch i někdo další.

2. Najděte řešení

Stanovený cíl máte a teď je potřeba nají řešení. Tedy cestu, po které se vydáte. Někdy je dlouhá, klikatá a není jasné, kterým směrem se dát. Nesnažte se vyřešit všechny detaily najednou, ztratíte se.

Udělejte si nejprve hrubý plán, záchytné body, na které se můžete spolehnout. Pokud je vaším řešením např. změna jídelníčku, dělejte změny postupně. Nejprve začněte snídat, potom přidejte zdravé večeře, postupně obměňujte nezdravé potraviny v jídelníčku za ty zdravější.

Postupně se dostanete k řešení, které vám bude fungovat.

3. Jděte do toho

Tento bod je jasný a stručný. Zato sakra těžký. Člověk je tvor moudrý, ale také líný. Buďte především moudré a využijte další radu.
Nečekejte, až nastanou optimální podmínky, to byste se mohla načekat. Začněte HNED dělat cokoliv, co k naplnění vašeho cíle přispěje. Např. chcete změnit jídelníček, tak běžte nakoupit čerstvou zeleninu.

Není malých činů, jsou jen činy, které uděláte a pak ty, které neuděláte.

4. Vydržte

Včera jsem se rozčilovala, že se mi nepodařilo dokončit vše, co jsem očekávala, že stihnu. Napsat tento článek, natočit webinář, napsat něco o novém e-booku.
Až mi můj moudrý přítel připomněl staré rčení, které říká, že ani Řím nebyl postaven za jeden den. A má pravdu.

Velkou paseku na naší psychice a sebevědomí děláme samy sobě tím, že OČEKÁVÁME. Pokud se nám očekávání nenaplňuje, což je naprosto běžné, znervózní nás to, začneme pochybovat a už se vezeme. Najednou si všímáme všech odchylek od našeho plánu a utvrzujeme se, že je to marné. Takových záškodníků je na cestě více.

Zkuste méně očekávat. Naprosto se vyhněte negativním očekáváním. Čím více se budete něčeho obávat, tím spíše se to opravdu stane. I pozitivní očekávání držte na uzdě.

Očekávejte, že se vaše očekávání budou měnit.

Buďte otevřená tomu, co k vám přijde. Pokud vás potkají nezdary, nepřišly jen tak pro nic za nic. Mají vás něčemu naučit. Vždyť nejvíce se učíme z vlastních chyb.

5. Prožívejte

Pokud si plníte sny, touhy, děláte to zřejmě pro to, abyste měla radost a byla šťastná. Neodkládejte radost až na konec vaší pouti. Vědomě se radujte z každého drobného úspěchu, z toho, že jste se na cestu vůbec vydala, že jste vydržela, kolik jste se toho naučila…

Na konec mám pro vás výzvu, která bude na první pohled v rozporu s tím, co jsem dosud napsala.

Zpřítomněte se.
Zkuste na chvíli zapomenout na všechny cíle, plány, očekávání a prožijte tento okamžik.

Pusťte si relaxační hudbu a zaměřte na ni veškerou pozornost. Moje oblíbená je meditace při mytí nádobí. Všechnu pozornost zaměřím na teplou vodu na mých dlaních. Ostatní myšlenky nechám proudit kolem. Stačí pár minut k tomu, abychom naši mysl osvěžily.

Dlouho jsem si myslela, že na takové chvilky nemám čas a jsou pouhým únikem od starostí. Ale pletla jsem se. Naše mysl je úžasně bystrá, složitá, ale také křehká. Krátké i dlouhé meditace odkrývají naše hlubší pocity a znásobují prožívání radosti. A také nás dělají efektivnějšími. A to se také hodí 🙂

Přeji vám, ať se TO podaří a jste jednoduše šťastná.

Lucie

"Pomáhám ženám, aby byly šťastné ve svých tělech. Jsem koučka a poradkyně vyznávající celostním přístup mysl-tělo." Více o mně v příběhu tady.

Nabízím individuální konzultace a koučování. Více o konzultacích tady.

Jsem autorkou e-booku "Sedmero záškodníků na cestě k vysněné postavě", který vede ženy k překonávání nesnází při hubnutí. Více o e-booku tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zjistěte, které kroky vás dovedou k vysněné postavě.

  • Nejčtenější články
  • Kategorie
  • Jsem i na Facebooku